W jednym z poprzednich artykułów opowiedzieliśmy o materiałach tapicerskich, które miały pewną wspólną cechę – hydrofobowość. Dziś zagłębimy się w ten temat i powiemy więcej o tego typu tkaninach. W czym tkwi ich sekret? Dlaczego polecamy je do kanap, krzeseł, foteli oraz narożników? Zapraszamy do dalszego czytania!
W czym tkwi sekret tkanin hydrofobowych?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo oczywista. Sekretem tych tkanin jest ich naturalna umiejętność odpychania cząsteczek wody, czyli właśnie hydrofobowość. Nie jest to jednak bardzo wyjątkowe zjawisko. Skłonność cząsteczek chemicznych do odpychania od siebie cząsteczek wody występuje naturalnie w przyrodzie! Wiele roślin oraz minerałów posiada powierzchnię, niezwilżalną przez wodę, na której H2O utrzymuje się w postaci małych kropelek. Można zaobserwować to zjawisko na:
- trawach,
- liściach,
- płatkach kwiatów.
Zalety materiałów niezwilżalnych
Sekret tkanin hydrofobowych tkwi nie tylko w samej tej właściwości, ale we wszystkim, co się dzięki niej zyskuje! Za sprawą umiejętności odpychania cząsteczek wody, materiały te są odporne na płynne zabrudzenia i łatwe do utrzymania w czystości! Gdy na ich powierzchnię wyleje się płyn, stworzą się na niej małe kropelki, które nie wnikną w strukturę materiału. Można więc szybko je zetrzeć!
To, że ciecze nie wnikają w głębokie warstwy materiału przekłada się też na jego długą żywotność. Wilgoć, która normalnie wniknęłaby we włóka, mogłaby powodować ich stopniową degradację, a nawet powstawanie pleśni. Z tkaninami hydrofobowymi nie ma tego problemu!
Tkaniny hydrofobowe – gdzie się sprawdzą?
Sekret tkanin hydrofobowych tkwi także w ich uniwersalności i różnorodności. Tworzy się bowiem materiały odpychające wilgoć, przeznaczone na obrusy, serwety, bieżniki, a także materiały do tapicerowania mebli!
Meble z tapicerką odpychającą ciecze są polecane są szczególnie do domów, w których mieszkają małe dzieci lub zwierzęta. Innymi słowy, sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje duże ryzyko rozlania najróżniejszych płynów!