Skip to main content

Co warto wiedzieć o meblach tapicerowanych?

By 16 grudnia, 2022Blog

Wyposażenie obite materiałem jest przytulne, wygodne i piękne. Wprowadza do pomieszczenia bardzo domową atmosferę, nie wychodzi z trendów i służy przez długie lata. Z tych wszystkich powodów jest niezwykle popularne. Jednak każdą inwestycję należy przemyśleć. Co warto wiedzieć o meblach tapicerowanych przed ich zakupieniem? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy poniżej!

To warto wiedzieć – co to są meble tapicerowane?

Są to podstawowe elementy wyposażenia salonu oraz sypialni. Ich zewnętrzna część jest pokryta tkaniną. Zalicza się do nich:

  • krzesła;
  • fotele
  • pufy,
  • sofy,
  • kanapy,
  • narożniki
  • i inne.

Wyposażenie tego typu może być gładkie lub pikowane, a także pokryte tkaninami w całości lub częściowo. Meble tapicerowane wypełnia się gąbką, pianką poliuretanową lub pianką lateksową.

Rodzaje obić

Do popularnych tkanin obiciowych należy welur. Jest to droga i piękna tkanina, która charakteryzuje się aksamitną strukturą i delikatnym połyskiem. Równie powszechny jest żakard, czyli materiał bardzo elegancki i wytrzymały. Często spotyka się też wyposażenie obite szenilem, który przypomina sztruks. Jest to tkanina o wyrazistej strukturze, która się nie mechaci. Warto wiedzieć, że do tapicerowania mebli wykorzystuje się też miękką, przyjemną w dotyku mikrofibrę oraz skórę, która sprawia że kanapy i fotele od razu zyskują niezwykle elegancki wygląd.

Co warto wiedzieć o meblach tapicerowanych? – pielęgnacja

Tego rodzaju wyposażenie należy regularnie pielęgnować. Częstotliwość odkurzania czy prania obić jest zależna od tkaniny, którą pokryty jest fotel, kanapa czy narożnik. Warto więc dowiedzieć się, jak należy czyścić dany materiał.

Okresowe zabiegi pielęgnacyjne są konieczne, gdyż między włókna tkaniny może wnikać kurz, a wraz z nim roztocza. Na materiale zbierają się także okruszki jedzenia, włosy, sierść zwierząt itp., które trzeba regularnie usuwać.

Jeden komplet, wiele możliwości

Materiał, którym obite są fotele czy kanapy, z czasem się zużywa, wyciera lub plami. To naturalny efekt częstego użytkowania, który można zamienić w duży atut!

Po kilku lub kilkunastu latach można wymienić tkaninę na coś w innym kolorze lub z niepowtarzalnym wzorem! Koszt wymiany obicia jest niższy niż koszt zakupu nowego kompletu wypoczynkowego, a efekt jest równie zaskakujący.

Close Menu

Sophia Meble

98-430 Mieleszyn 77
tel. 600 916 020
tel. 605 530 900