Skip to main content

Jak odświeżyć meble tapicerowane?

By 16 grudnia, 2022Blog

Trudno wyobrazić sobie salon lub sypialnię, w których nie ma żadnego wyposażenia obitego tkaniną. Tego typu kanapy, fotele, krzesła czy łóżka są piękne, wygodne i przytulne. Sprawiają, że pomieszczenie nabiera niezwykłego klimatu oraz charakteru. Przestrzeń od razu staje się bardziej domowa i przyjazna. Jednakże, aby wyposażenie z elementami welurowymi, żakardowymi czy z mikrofibry lub szenilu dobrze prezentowało się przez wiele lat, wymaga specjalnej pielęgnacji. Jak odświeżyć meble tapicerowane?

Zapraszamy do dalszej lektury. W dzisiejszym materiale odpowiadamy na to pytanie!

Jak odświeżyć meble tapicerowane?

Pielęgnacja wyposażenia ściśle zależy od tego, jaka tkanina została wykorzystana do stworzenia obicia. Istnieją jednak dwie, uniwersalne zasady, które można stosować do każdego rodzaju wyposażenia. Aby utrzymać je w dobrej kondycji należy regularnie odkurzać powierzchnie wykonane z tkaniny. Można to robić z pomocą zwykłego odkurzacza i specjalnej końcówki z miękkim włosiem. Trzeba także wywabiać plamy od razu, gdy tylko się pojawią.

Pojedyncze plamy

Czasami jedno zabrudzenie sprawia, że cała kanapa lub łóżko wyglądają nieatrakcyjnie. Wówczas nie trzeba oddawać mebla do tapicera, wystarczy wywabić pojedynczą plamę, by odświeżyć wygląd wyposażenia. A jak wywabić plamy? Przede wszystkim do usunięcia pojedynczych zabrudzeń należy wykorzystywać specjalne detergenty, przeznaczone do tego celu. Wówczas nie ma obaw, że zniszczy się tkaninę, zamiast ją oczyścić.

Aby odświeżyć meble tapicerowane można także korzystać z domowych sposobów. Plamy z kawy można wywabić mieszanką octu z wodą lub sody oczyszczonej i wody. Podczas walki z plamami z tłuszczu można zastosować mokę ziemniaczaną lub talk. Proszek trzeba wysypać na zabrudzenie, odczekać kilka minut, a później wytrzepać materiał lub wyszorować szczoteczką. Często sprawdza się też zwykłe mydło z odrobiną wody.

Odświeżanie mebli tapicerowanych

Mniejsze zabrudzenia, takie jak nagromadzone włosy lub sierść, można usunąć nie tylko odkurzaczem, ale też rolką z klejącym papierem. Większe zabrudzenia można usunąć przy pomocy specjalnego odkurzacza piorącego. Jeśli natomiast siedziska krzeseł, kanapy czy narożnika mają zdejmowane pokrowce, można oddać je do czyszczenia chemicznego.

Close Menu

Sophia Meble

98-430 Mieleszyn 77
tel. 600 916 020
tel. 605 530 900